лятото трябваше да се поливат.
За това гроздето имаше много висок градус. Но имаше малко грозде, защото не всички са предвидили поливане. Беше толкова сухо, че даже орехите изсъхнаха във восъчна зрелост. И останалите орехи бяха малко и цената им беше висока.
По едно време цената на маслото се покачи двойно, даже повече. Главно продиктувано от цената на немските масла, защото те се продават най-много. И тогава стана ясно, че кравите навсякъде са намалели. Защото европроектния прозорец 2014-2020 е различен от предходния. И стимулирането на големи ферми може би не е приоритетно. Цените на пазара се определят от наличието на производство, което е ефективно - пълна заетост на машините. Като няма такава ефективност за същата продукция цената се увеличава, а всъщност и самата продукция намалява. Не съм забелязала да има наплив на желаещи да гледат крави. За развитието на по-малки ферми критерия трябва да е друг - разходите са по-големи в сравнение с големите и подпомагането може да се окаже полезно, ако е в пъти над това за големи на глава добитък например.
И така като цяло млечните продукти имат висока цена в сравнение със свинското и пилешкото. Цената на яйцата също се покачи. И не мисли да се връща.
Напоследък годините все не са подходящи за ягоди. Не може да с оставят ягодовите насаждения без поливане през лятото. Те се отглеждат за плододаване за около 3 години. А в сухите и горещи лета се предполага много поливане, за да оцелеят, малко да пораснат и да създадат пъпки за следващата година. А и ягодите за продан се смениха едни малко дървени сортове, ароматни, но дървени.
Годината беше добра за черешите. Черешовите насаждения постоянно се увеличават. Даже някои малко запустяха. Но количеството на череши на пазара не се увеличи.
Ябълковите насаждания по мои наблюдения не нарастват даже по-скоро намаляват. Все пак черешовите насаждения по-лесно се поддържат да изглеждат да изглеждат добре, отколкото ябълките. Но ябълки има внос много.
През есента са засадили доста жито. Оризът го косиха доста късно. Не може да се направи сеитбооборот с жито или друга презимуваща култура. За това все се повтаря с ориза. И царевица може да стане в такава суха година. Просто трябва поливане и обработка в началото. Но по пътищата, където съм минавала само на две места имаше: малко след вливането от Пловдив на магистралата към София и по магистралата малко преди София. Може някой с инсталации за био дизел да е имал. Има регистрирани доста царевици, но не се виждат по пътя.
Нашите буйни чушки и домати тази година не може да се броят за стандарт. Но и на други чушките им станаха по-късно. И имаше до по-късно.
Няма коментари:
Публикуване на коментар
Забележка: Само членове на този блог могат да публикуват коментари.